Botox

Toksyna botulinowa, czyli popularny botox jest absolutnym hitem ostatnich lat w medycynie estetycznej. Leczenie preparatami toksyny botulinowej jest bezpieczną i skuteczną metodą pozwalającą na wygładzenie głębokich bruzd i zmarszczek mimicznych zlokalizowanych na twarzy i szyi. Od momentu wprowadzenia w 1990 roku popularność toksyny botulinowej w medycynie estetycznej stale wzrasta. Działanie toksyny polega na czasowym rozluźnieniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Precyzyjne podanie leku pozwala na rozluźnienie tylko wybranych mięśni i zapobiega przemieszczaniu się leku do innych okolic. Stosując toksynę botulinową usuwamy głębokie bruzdy na czole, u nasady nosa, „kurze łapki” przy oczach, spłycamy fałdy nosowo-wargowe, wygładzamy „zmarszczki palacza” na górnej wardze, podnosimy kąciki ust ku górze nadając twarzy pogodny wygląd. Efekt zabiegu jest doskonały - skóra staje się gładka, nawet najgłębsze bruzdy ulegają zanikowi. Zmarszczki znikają po kilku dniach od zabiegu, efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy. Po kolejnych kuracjach rezultaty mogą się utrzymywać znacznie dłużej. Kiedy preparat przestaje działać skóra jest wypoczęta i bardziej elastyczna niż przed zabiegiem a zmarszczki są płytsze. Zabiegi można bezpiecznie powtarzać co kilka miesięcy. Iniekcje toksyny botulinowej stosuje się również jako uzupełnienie i dodatek do zabiegów chirurgicznych, implantów czy zabiegów laserowych. Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciąża i schorzenia neurologiczne dotyczące płytki nerwowo- mięśniowej. Powikłania są rzadkie, zwykle powstają w związku ze złą techniką iniekcji. Nie odnotowano przypadków powstania długoterminowych objawów ubocznych przy stosowaniu toksyny botulinowej w kosmetyce.

Kolejnym zabiegiem, skutecznym w usuwaniu nawet w głębokich zmarszczek jest ich wypełnianie preparatami kwasu hialuronowego.

W ostatnich latach kwas hialuronowy stał się głównym składnikiem implantów stosowanych do korekcji zmarszczek. Ich stosowanie nie wymaga przeprowadzania testów wstępnych, możliwe jest wykonanie zabiegu bezpośrednio po konsultacji. Preparaty wypełniające wstrzykujemy cienką igłą pod zmarszczkę, następuje uniesienie zagłębienia skóry i wyrównanie jej powierzchni. Wypełniane są nie tylko zmarszczki, ale i uszkodzenia skóry, blizny, ubytki. Efekt zabiegu widoczny jest natychmiast po jego wykonaniu i utrzymuje się do 12 miesięcy. Po tym okresie wypełnienie stopniowo zanika i zabieg należy powtórzyć. Ponieważ preparaty wypełniające stymulują powstawanie kolagenu w skórze ich zastosowanie powoduje zarówno szybkie wypełnienie zmarszczek, jak i długoterminową poprawę wyglądy skóry.