Kolposkopia

W Przychodni Mater Pro Vita kolposkopia jest traktowana jako badanie przesiewowe. Staram się by stała się ona standardowym postępowaniem na równi ze znanymi Pani badaniami profilaktycznymi takimi jak cytologia, środowisko pochwy czy USG.

Kolposkopia jest badaniem polegającym na oglądaniu szyjki macicy pod dużym powiększeniem za pomocą aparatu podobnego do mikroskopu. Szyjka macicy w trakcie badania jest w specjalny sposób barwiona.


   Czy warto ją wykonywać?

W tradycyjnym badaniu ginekologicznym wygląd chorej szyjki macicy bez powiększenia i bez zastosowania odpowiedniego barwienia może wydawać się prawidłowy- zwłaszcza na wczesnym etapie choroby. Cytologia też może być „dobra”- stosunkowo dużo jest wyników fałszywie ujemnych (do 30%) - czyli takich, w których jest choroba, a wynik jest prawidłowy. Jeżeli nie wykona się badania kolposkopowego, to można nie wykryć rozwijającej się w sposób utajony zmiany chorobowej. Dopiero za rok lub kilka lat nieprawidłowy wynik badania cytologicznego zwróciłby uwagę na patologię szyjki macicy. Wówczas zostałoby zlecone badanie kolposkopowe w wielu przypadkach spóźnione.

     Fragment szyjki macicy w kolposkopie          Dysplazja szyjki macicy w kolposkopie

                

Takie postępowanie jest zgodne z zaleceniami prof. Psychrembla, który twierdzi że:
„Jednoczesne stosowanie obu metod przesiewowych – cytologii i kolposkopii …….– zwiększa liczbę wykrytych wczesnych postaci raka. Dlatego też każdy specjalista w poradni czy na oddziale szpitalnym powinien podczas każdego profilaktycznego badania ginekologicznego wykonywać cytodiagnostykę i kolposkopię, a badanie powinno mieć następujący przebieg: najpierw pobiera się rozmaz cytologiczny, potem wykonuje się badanie kolposkopowe, na końcu badanie dwuręczne. (…) Od dokładnego wypełnienia powyższych zadań może zależeć los kobiet”.( podręcznik ginekologii pt„Ginekologia Praktyczna” pod redakcją Willibalda Pschyrembla, Guntera Straussa, Eckharda Petriego. Warszawa 1994 Wydawnictwo Lekarskie PZWL str. 141-142)

Badanie kolposkopowe jest bezbolesne (pod warunkiem właściwej relaksacji pacjentki) . Trwa kilka minut, a wynik w postaci opisu i fotografii otrzyma Pani od razu.lek med. Andrzej Pasieczny
Specjalista położnictwa i chorób kobiecych