NFZ - Program badan prenatalnych

Od maja 2014 NFZ wybrał naszą placówkę do realizacji Programu Badań Prenatalnych. Każda z Pań, spełniająca poniższe warunki może bezpłatnie zbadać swoje nienarodzone dziecko.

Kryteria dotyczące badań:

 • Kobiety w ciąży od 35 roku życia. NIE JEST WYMAGANE SKIEROWANIE.
 • Kobiety w ciąży, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono aberracje chromosomalne u płodu. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W.
 • Kobiety w ciąży, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono występowanie strukturalnych aberracji chromosomalnych w rodzinie. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W
 • Kobiety w ciąży o znacznie zwiększonym ryzyku urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenicznie lub wieloczynnikowo. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO
 • Kobiety w ciąży, u których w obecnej ciąży stwierdzono nieprawidłowe stężenie biochemicznych markerów dobrostanu ciąży lub nieprawidłowy wynik badania USG. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W .
 • Osoby z rodzin wysokiego ryzyka genetycznego. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W

             

Reasumując jakiekolwiek podejrzenie wady ciąży kwalifikuje do tego programu.

Nieinwazyjne badanie prenatalne wykonywane w naszej placówce, zgodnie z międzynarodowymi zasadami Fetal Medicine Foundation, składa się z :

 • USG płodu wykonanego między 11 a 14 tygodniem. Składa się ono z oceny nie tylko przezierności karku i oceny kości nosowej ale również z analizy spektrum przepływu przez przewód żylny i zastawkę trójdzielną serca płodu. Sprawdzane też są podniebienie, kręgosłup i powłoki brzucha ( wykluczenie rozszczepów) oraz staramy się ocenić narządy wewnętrzne płodu.
 • Badań biochemicznych ( z krwi matki)- PAPPA i fBHCG.
 • Komputerowej analizy ryzyka zgodnie z międzynarodowymi zasadami Fetal Medicine Foundation Pacjentka, która ma wykonane badanie do południa, wynik otrzymuje tego samego dnia ( jest to- według naszej wiedzy-najszybszy czas w Polsce).
 • Ponowne USG płodu miedzy 18 a 22 tygodniem ciąży.

                   

Po wykonaniu tych badań zyskujemy maksymalną dostępną wiedzę o stanie zdrowia dziecka. Wady wrodzone oraz inne choroby dotyczą 3-5% płodów . Niektóre z nich mogą być leczone przed porodem a niektóre w pierwszych dniach życia. Zalecamy wykonanie tych badań nie tylko kobietom objętym Programem ale każdej ciężarnej. Co prawda ryzyko wady chromosomalnej zwiększa się wraz z wiekiem matki lecz 70- 80% dzieci chorych rodzą kobiety przed 35 rokiem życia, ponieważ częściej zachodzą w ciążę. Dlatego w cywilizowanych krajach takie badania stają się standardem.